kromboru

Krom borunun ne olduğunu merak ediyorsanız, yazımızı okumaya başlayabilirsiniz. Önce borunun tanıtımını yapmamız gerekir. Boru genel anlamda sıvı akışkanları taşımak, aktarmak amacıyla kullanılan silindirik şekle sahip olan bir malzeme çeşididir. Paslanmaz borular dikişli ve dikişsiz olarak üretilmektedir. Dikişsizin diğer ismi de çekme borulardır. Dikişli borular basıncın çok fazla olmadığı anca dekoratif amaçlar için kullanıldığı borulardır. Aynı zamanda tesisat içinde kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Krom Boru Nedir?

Paslanmaz Çelik ve Krom Boru Arasında Bulunan Farklar Nelerdir?

paslanmazboruolculeri

Krom Boru ve Krom Paslanmaz Çelik
Krom bir kaplama olmaktadır. Alaşım oldukça özel olduğunda adından da anlaşılacağı üzere paslanmaz bir yapısı vardır. Bu kapsamda 20 sene geçse bile çürümez.
Metaller boruların üzerine kaplanır ve kaplanması sonucu ayna gibi görünür. Kaplanacak olan metal muhtemel demir olacaktır. Her ne kadar ayna gibi parlamasa da, içerisinde krom da bulunuyor.
Evlerinizde bulunan muslukların krom kaplama olduğu zaten bilinen bir şeydir. Demirden çok daha ağır olduğunu söyleyebiliriz.
En çokta motorlarda gördüğünüz eksoz boruları da krom kaplamadır. 304 kalite boruya mıknatıs değdirirseniz çekmez!
Evinizde kullandığınız çatal ve bıçaklarda krom kaplama olmaktadır. Normal elektrot kaynağıyla kaynak olamaz.

Krom Borunun Kullanım Alanları!

paslanmaz

Krom boru içerisinde bulunan kromun çok yönlü bir element olduğu bilinir. Bu nedenle birçok farklı sektörde de kullanabileceği gibi bu sektörleri anlatacak olursak, metal ve çelik sanayi, metalurji, kimya, refrakter, döküm,  otomotiv, mutfak ve banyo endüstrisi olmaktadır. Ancak krom miktarının çoğu ferrokrom üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ferrokrom paslanmaz ve özel çeliklerin yapılmasında kullanılacak olan krom – demir alaşımı olarak bilinmektedir. Ferrokrom, %50 ile %70 kroma elementine %30 ve %50 arasında demir içermektedir.

Krom boru başlangıçta uçak sektöründe kullanılmıştır. Daha sonra ağırlık olarak bakıldığında çok dayanıklı bir yapısı olduğu keşfedildi. Günümüzde ise bu krom borular, yarış arabası, bisiklet üreticileri egzoz veya gövde yapımında kullanılıyor. Üstüne bir de zaman geçtikçe çekme dayanımı ve hafifliği çok önemli oldu. Kromol boru tesisatını bünyesine alan başka sektörlerde ortaya çıkmış oldu. Bu sektörler otomotiv, motor spor, arazi aracı gibi sektörlerdir. Ancak bir sınır olmamaktadır! Bu imkân son zamanlarda go kart gibi benzeri araçlar için kullanılmıştır.

Krom boru çeşitleri kapsamında paslanmaz bir özellik olduğu bilinir. Ancak çelik kadar uzun ömürlü olsa da, çelik biraz daha üstündür bu konuda. Ayrıca günümüzde aktif olarak değerini her geçen gün korumaya devam eden bir ürün olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Çeşitleri Nelerdir?

Kromun Özellikleri Nelerdir?

paslanmazboru

Krom ile ilgili yaptığımız farklılık tablosunda az çok özelliklerinden bahsettik! Ancak bu özellikleri biraz daha açmak gerekir. Unutmayın ki metal boruların üzerine kaplama olarak geçirilebilen borular kullanım alanlarına göre ayrılmaktadır. Ayriyeten krom boru dışında kromunda kendi özellikleri vardır. Örnek olarak metalik ve doğal birleşenlerden birisi olduğunu bilmemiz gerekir. Tercih edilmesinin altında yatan özellikler de, farklı sektörlerde kullanılan kromun, dayanıklılığı ve metalik görünüşü nedeniyle tercih edildiğini söylersek yanlış söylemiş olmayız. Tabloda her ne kadar farklılıklardan bahsetsek de, paslanmaz çeliğin oldukça yakın dostu kromdur. Ancak kromun demir ve nikel alaşımları farklı ve büyük yapılar için tercih edilmektedir.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda sizlere bilgilendirici bir içerik yazmış olduk. Bu kapsamda krom ve krom borunun kullanıldığı alanları ve özelliklerini anlattık. Aynı zamanda paslanmaz çelik ile krom boru arasında bulunan farkları da tablo şeklinde göstermiş olduk. Krom boru hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Neden Paslanmaz Boru Kullanılmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67