paslanmazcelikboru

Paslanmaz boru günlük hayatta fark ettiğimizden de fazla karşımıza çıkan maddelerdir. Her geçen gün gelişen ve büyüyen paslanmaz boru sektörü bu büyümesini zaman ilerledikçe artan taleplere ve çoğalan ilgiye borçludur.

Paslanmaz boru hatlarının bağlantı elemanlarına “paslanmaz fittings” ya da “boru bağlantı elemanları” adı verilir. Bu paslanmaz boru bağlantı elemanları da hayatımızda tahminimizden çok daha fazla yerde karşımıza çıkar.

Paslanmaz çelik ise %10,5 krom elementi içeren bir demi-karbon alaşımıdır. %100 oranda geri dönüştürülebilir özelliğe sahip olan paslanmaz çelik ismini, diğer çelikler gibi lekelenmediği, korozyona uğramadığı ve paslanmadığı için alır.

Günlük hayattan zorlu çevre koşullarında kullanımına kadar pek çok alanda kullanılabilen paslanmaz çeliğin korozyona dayanımı, mekanik özellikleri, dövülebilmeye yatkınlığı, kaynak yapılabilirliği ve işlenebilirliği açısından farklılık gösteren pek çok çeşit kalitesi mevcuttur. Paslanmaz kaliteleri kullanım alanlarına göre değişkenlikler gösterebilir. Her ihtiyaca uygun paslanmaz kaliteleri mevcuttur.

Günlük hayatta pek çok alanda kullanımına rastlayabileceğimiz paslanmaz boru ve paslanmaz çelik kullanımını çoğunlukla görmezden geliriz. Fakat dikkatli bir şekilde etrafımızı incelediğimizde ise gerçekten birçok alanda paslanmaz boru ve paslanmaz çeliktir. Alışveriş merkezlerinde, otellerde, konferans salonlarında ve metro metrobüs duraklarında sıklıkla paslanmaz boru ve paslanmaz çelik kullanımı ile karşılaşabiliriz.

Paslanmaz borular bunun yanı sıra özellikle ağır sanayilerde, yüksek sıcaklık gerektiren veya tahriş edici sıvı ya da gazların iletilmesini gerektiren endüstrilerde kullanılır. Doğal olarak kimya endüstrisi, petrokimya endüstrisi, boya sanayi, ilaç endüstrisi, kâğıt sanayi, plastik endüstrisi ve gıda endüstrisi gibi alanlarda sıklıkla kullanımı tercih edilir. Paslanmaz borular gösterdiği çeşitlilik sayesinde dekoratif görünüm amacıyla da ev ve iş yerlerinde kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Nedir? Türleri Nelerdir?

Paslanmaz Boru Neden Bu kadar Tercih Ediliyor?

paslanmaz

Paslanmaz borunun bu kadar çok tercih edilmesi ve kullanılmasının ana sebebi paslanmazın en kaliteli yapı malzemesi olmasından ileri gelir. Büyük inşaatlarda özellikle tercih edilen bu malzeme sayesinde güven içerisinde uzun süreli kullanımlara oldukça elverişli yapılar oluşturulabilir. Bazı noktalarda dayanıklılığı sayesinde diğer borulara nazaran daha çok kullanılabilir durumda olduğu kullanılması neredeyse zorunlu hale gelmektedir.

Paslanmaz Çelik Boru Kullanım Alanları

316paslanmaz

Günümüzde inşaat sektöründen, endüstriyel tesislere kadar birçok alanda paslanmaz ürünler tercih edilmektedir. Paslanmaz boru da gerek sağlamlığından ötürü gerekse bakım masrafı gerektirmeme avantajı ile tercih sebebidir. Özellikle kullanım alanının çok geniş olması paslanmaz boruları oldukça popüler hale getirmiştir.

Kaliteli ve uzun süreli dayanma gücü gösteren borular tercih edilmediği takdirde birçok sebepten ötürü sızıntılar, akıtmalar baş gösterebilir. Bu durum hem maddi külfet oluşturur hem de düzeltilmesi aşırı zahmet ister. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaması için tesisatta paslanmaz borular tercih edilmesi önerilir.

İlginizi çekebilir:314 Paslanmaz Nedir?

Paslanmaz Çelik Boru Neden Tercih Ediliyor?

 

celikboru

Paslanmaz boru ve paslanmaz fittings, bu dayanıklı yapısı sebebiyle genellikle her alanda tercih sebebi olmuşlardır. Kullanıldığı başlıca alanlarda makine sektörü bulunmaktadır. Borular bünyesindeki maddeler sebebiyle birçok sıvıyla tepkimeye girmez ve hatta onların daha hızlı mesafe kat etmesini sağlar. Bu durumun oluşturduğu avantajla paslanmaz boruların kullanıldığı fabrika ve aletlerden çok daha fazla verim alınabilir. Farklı etkilere karşı dayanıklılık gösteren paslanmaz boru sayesinde makineler kesintisiz çalışabilir ve sık sık bakım gerektirmez.

Kimya sektöründe de aynı makine sektöründeki gibi tepkimeye girmeyen paslanmaz borular zarar görmediği için uzun süreli kullanım olanağı sağlar. Kimyasal maddeler tepkimeye girmeden rahatça edebilmeleri sebebiyle borularda herhangi bir tıkanma ya da gecikme gibi olumsuz durumlara karşı karşıya kalınmaz. Bu sebeple paslanmaz borular sıklıkla tercih sebebi haline gelmiştir.

Küflenme ve basınç gibi zorlu şartlar karşı dayanıklılık gösterdiği evlerde de kullanımı tercih edilen paslanmaz borular parlak ve şık bir tasarıma da sahip olması sebebiyle dekoratif yönden katkı sağlar.

Paslanmaz borular dikişli paslanmaz boru ve dikişsiz (çekme) paslanmaz boru olarak çeşitlendirilebilir. Dikişli paslanmaz borular daha estetik bir yapıdadırlar ve bu sebeple evlerde ya da hastaneler gibi hijyenik ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Dikişsiz (çekme) paslanmaz boru ise fırınlanmış kütüğün haddelenmesi yolu ile üretilip dayanıklı ve basınca dirençli olması sebebiyle ağır şartlı sektörlerde daha çok tercih edilir.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda “Neden paslanmaz boru kullanılmalı?” sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz boru ve paslanmaz çelik hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: 304 Paslanmaz Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67