paslanmazcivata

Hayatımızı kolaylaştıran farklı ürünler, farklı hammaddelerin birleşimi ile elde edilir. Bunlar içinde yer alan paslanmaz ürünler, yoğun şekilde kullanılmaktadır. Evimizde ve diğer ortamlarda bize kullanım kolaylığı, sağlıklı ve uzun ömürlü bir alternatif sağlarlar. Bu anlamda birçok paslanmaz ürünün kullanımını sağlayabilmek için ek aparatlar da kullanılır. Bunlar içinde yer alan paslanmaz cıvata ürünler, iki paslanmaz parçanın birleştirilmesi için kullanılan aparatlardır. Bu ürünlerin temel özelliği somun ile birlikte kullanılabilmeleridir. Genel olarak kullanılan parçanın özelliğini bozmayan, aynı özelliklerde olan bu ürünler, pratik, uzun soluklu çözümler sunarlar. Ana malzeme ile uyumlu olduğundan alanca sorun çıkarmazlar.

Çeliklerin içerikleri nedeni ile paslanma sorunu yaşamaları mümkündür. Ancak paslanmaz çelikler bu anlamda çözüm odaklı ve korozyon koruması olan ürünlerdir. Aynı şekilde paslanmaz cıvata ürünleri de korozyon engelleyici ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapısal olarak bu cıvatalar dört ana grup altında incelenebilir.

Paslanmaz Cıvata Çeşitleri

paslanmaz

  • Germe cıvatalar; elastiki olarak genleşme gösterebilen, emniyetli olarak görülmezler. Biyel kolları, yüksek basınçlı flanş bağlantıları bu cıvataların en sık kullanıldığı alanlar içinde yer alır.
  • Tornavida ağızlı olan cıvatalar; tepe alanlarında tornavidalara uygun şekilde bir yerin olduğu yerlerdir. Özellikle inşaat sektöründe kullanılmaktadırlar.
  • Havşa başlı cıvata; ince başa sahip olan ürünlerdir ve ince malzemelerin bağlantıları için üretilmişlerdir. Montaj sonrası cıvatanın başı dışarda olmaması istenilen durumlarda kullanılan ürünlerdir.
  • Allen cıvatalar; küçük başlı, allen kullanılarak sıkılabilen modellerdir. Daha çok dar alanlar için kullanılırlar.

Bu farklı ürünler, ideal ortamlarda ideal bağlantıları sağlayarak, paslanmaz ürünün kullanıldığı alanda sorunsuz çalışmasına olanak sağlarlar.

Paslanmaz çelik, özelliği gereği etkin şekilde birçok alanda kullanılır. Normal araç gereç olarak kullanılabileceği gibi aparatlar, farklı makinelerin parçaları, tesislerde gereksinim duyulan alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Bu şekilde ortamda oluşabilecek paslanmanın da önüne geçilmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Nerelerde Kullanılır?

Neden Paslanmaz Çelik Kullanılıyor?

paslanmazcelik

Günlük hayatımız içinde farkında olalım ya da olmayalım birçok paslanmaz cıvata ile karşılaşırız. Özellikleri bakımından birçok montaj işleminin yapılabilmesine olanak sağlayan bu ürünler, etkin şekilde pratik bir kullanım kolaylığı sağlarlar. Saatinizin kordonunu bağladığınız pimden, fabrikalarda bulunan su tahliye alanlarına kadar birçok alanda kullanılabilir. Özellikleri itibari ile çeliğin tüm direncine sahip olan bu ürünler, paslanmaz olma özelliği sayesinde en etkin sonucu almanıza olanak sağlayacaktır.

Günümüzün gelişen teknolojileri içinde de büyük bir öneme sahip olan paslanmaz çelikler, dayanıklı ve korozif olmayan özellikleri ile çok farklı sektörlerde yer edinmeyi başarırlar. Gıda üretim tesisleri, mutfak araç gereçleri, dayanıklı metallerin kullanılması gerektiği alanlar, sağlık ekipmanları tarzında temiz, hijyen gerektiren buna karşın toz ve sudan etkilenmemesi gerek ürünlerin gerekli olduğu alanlardır. Bu benzersiz ürünler, farklı dayanım derecelerine sahiptirler. Belli oranlarda uygulanan demir ve krom karışımlarına bağlı olarak derecelendirilebilirler. Aynı şekilde bu ürünlerin eklentileri de benzer özellikleri almak zorundadır.

Normal şartlarda elde edilen demir, sağlıklı bir kullanım sürecine sahip değildir. Bu nedenle zaman içinde paslanma, korozyon ve eskime eğilimi göstermektedir. Bu nedenle demir madeni içine belli oranlarda konulan nikel ve krom, demirin tamamen yeni bir maddeye dönüşmesine olanak sağlar. Bu yeni madde yani genel adı ile paslanmaz çelik, korozyondan uzak, dayanıklı, işlenmesi daha kolay, suya ve toza dayanıklı bir madde ortaya çıkar. Bu madde uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Evinizde kullandığınız çelik tencerelerden, hastanede kullanılan birçok teçhizata kadar, hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu ürünler levha, boru ve isteğe göre farklı şekillerde üretilebilir. Ancak birçok alanda kullanılabilen paslanmaz çeliklerin de aktif olarak eklenti olmaları söz konusu olacaktır. Kullanılan alanın özelliklerine göre paslanmaz cıvata kullanımı zorunluluk göstermektedir. Yukarıda da belirtildiği şekilde bu cıvatalar farklı tür, ebat, boy ya da incelikte olabiliyor. Her bir alan için kullanılan cıvatalar, bu kategoriler altında değişik ölçülerle imal edilebilmektedir. Yapılacak olan işlemin ana türü belirlendikten sonra, bu ürünlere uygun şekilde bağlantı elemanları da yine paslanmaz özelliği ile aynı şekilde üretilir. Standart olan bu ürünler zaman içinde sorun yaşamaz, yıpranmaz ve sıkıntı olmadan, ana ürün ile birlikte uzun yıllar, dayanıklı olarak kullanım sağlarlar. Yapılacak olan işlem öncesinde, hangi ürünün kullanılacağı kesinlik kazanmalıdır.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda sizlere paslanmaz cıvata hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz çelik ürünler hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67