kromborunedir

Krom Boru Nedir? Bu sorunun cevabını verecek olursak; Paslanmaz malzeme genel olarak bakıldığı zaman Krom, elementinin kullanılması ile malzemenin yüzeyinde Cr202 tabakası ile yapılan malzemeyi korozif adını verdiğimiz etkilerden arındırarak uzun ömür olmasını sağlar. Aynı zamanda %100 oranında geri dönüşüm yapılabilen malzemedir. İlk etapta gözümüze her ne kadar pahalı gelse de, sonradan oluşacak değişim veya onarım masrafları göz önüne alındığında ortalama ömür bakımından daha avantajlı olmaktadır.

Krom boru konusunu biraz daha açmak isteriz. Krom boru, genel anlamda bir akışkanı (bu akışkan sıvı, plazma veya buhar olabilir) taşımak suretiyle kullanılan silindirik şekle sahip ve uzunluk bakımından farklılık gösterebilen bir malzeme çeşidi olmaktadır. Paslanmaz borular üretim normlarına göre ikiye ayrılmakta olup bu çeşitler; dikişli ve dikişsiz olarak ayrılmaktadır. Dikişli borular daha fazla tercih edilen borular olarak kendi aralarında ASTM A312 ve ASTM A269 normlarına göre ikiye ayrılırlar. Hidrolik borular basıncın çok daha yüksek olduğu alanlarda tercih edilir.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Çeşitleri Nelerdir?

Krom Boru Çeşitleri Nelerdir?

paslanmazboru

Krom-molibden çeliği diğer ismiyle kromol, teknik olarak, üreticiler 4130 çelik olarak tanımlıyorlar. Yuvarlak bir şekle sahip olmayan şekiller dâhil olmak üzere farklı farklı şekillere sahip kromol tüp vardır. Garip şekilli bir tüpün örneği, uçak sektöründe kullanılan taç şekline sahip olan bir tüptür. Bazı borular katı olurken bazıların içi boş olmaktadır. Ancak çoğu insan içi boş olanlara boru ismini vermektedirler.

İlk başta, uçak endüstrisi bu borulardan faydalanmıştır. Çünkü ağırlık olarak bakıldığında çok kuvvetli olduğu ortadaydı. Daha sonra yarış arabası, bisiklet üreticileri gibi diğer sektörlerde bu imkândan yararlandı. Farklı bir şekilde söyleyecek olursak, alaşımın çekme dayanımı ve hafifliğinden yararlanıldı. Kromol boru tesisatını ürün tasarımların bünyesine ekleyen diğer sektörler arasında arazi aracı gibi farklı motor spor şirketleri de katıldı. Üstelik diğer araç üreticileri bu imkânı go kart veya benzeri araçlar için kullanmışlardır. Krom boru bu sektörler için vazgeçilmezdir.

Krom borusundan bahsettik. Ancak kimileri kromun ne olduğunu halen bilmemektedir. Biz bu konuyu sizler için biraz daha açmak isteriz çünkü krom boru tercih edecek sektördeyseniz bunları bilmeniz en sağlıklısı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Neden Paslanmaz Boru Kullanılmalıdır?

Kromun Tanımı ve Özellikleri Nelerdir?

kromboru

Krom, metalik cevherler arasında kendine has özelliklere sahiptir. Dayanıklılığı ve parlaklığı ile oldukça talep gören bir elementtir. Krom ve demir alaşımı ise önemli bir hammadde kaynağıdır.

Krom için söylenebilecek ilk şey, metalik ve doğal birleşenlerden birisi olduğudur. Kullanıldığı alanlar ise çok fazladır. Bu alanlar; kimya sanayisi, otomotiv, metalürjide, dayanıklı metal alaşımları mutfak, banyo metalleri başta gösterilmek üzere birçok alan mevcuttur. Tercih edilme sebebi de, farklı farklı sektörlerde kullanılan kromun; metalik görünüşü ve mevcut olan dayanıklılığıdır. Aynı zamanda paslanmaz çeliğin oldukça yakın dostu! Kromun demir ve nikel alaşımları çok daha büyük yapılar için kullanılır: Örnek; makine ve motor parçaları için krom kullanılabilir. Sert bir yapıya sahip olsa da kolay bir şekilde kırılan yapısı, göze hitap eden görünüşü ile birçok sektörün değer verdiği elementtir.

Doğada saf kromu göremezsiniz. Çünkü başka elementlerin içinde veya o elementler ile birleşiktir. Bazı işlemler ile saf krom elde edilir ve sonuç olarak toz ya da sıvı hale getirilir. Aynı zamanda bazı gıdalarda da krom olmaktadır. Örnek olarak; yumurta sarısı, üzüm suyu ve maya gibi gıdalar eklenebilir.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda krom boru hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz çelik ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: 316 Paslanmaz Boru Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67