paslanmazcelik

Uzun ömürlü olmaları ve çok sayıda olumsuz dış unsura karşı yüksek dayanıklılığa sahip olan paslanmaz borular, kalitelerine göre farklı derecelere ayrılmıştır. 316 paslanmaz boru ürünleri de bu sık kullanılan paslanmaz boru türlerinden biridir. Bu boru türünün temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Kaynak Yapılabilirliği: 316 paslanmaz boruların en belirgin özelliği kaynak yapılabilir olmasıdır. Daha yoğun kaynak kullanımının gerektiği durumlarda rahatlıkla 316 paslanmaz borular kullanılabilir. Paslanmaz boru türleri arasında bu ürünler en yüksek kaynak yapılabilirlik oranına sahiptir. Bu yüzden de en zorlu şartlarda kullanım için bile son derece uygundur.
  • Yüksek Korozyon Direnci: Korozyon, metallerin kimyasallardan etkilenmeleri ve bu etkilenme neticesinde yaşamış oldukları aşınmalara verilen addır. Korozyona karşı yeteri kadar dayanıklı olmayan borular, kısa bir süre içerisinde paslanabilmektedir. 316 paslanmaz borular ise bu konuda yüksek değerlendirme puanına sahiptir. En ağır ve aşındırıcı kimyasal maddeler ile sürekli temas olmaları durumunda bile bu borular korozyona uğramaz. Bu sayede de uzun yıllar boyunca kullanılabilmeleri mümkündür.
  • Dövülebilme Yatkınlığı: 316 paslanmaz boru ürünlerinin en temel özelliklerinden biri de dövülebilmeye olan yatkınlığının yüksek olmasıdır. Bu sayede borunun kolayca şekillendirilebilmesi ve sıkıştırılabilmesi mümkündür. 316 paslanmaz borular, sağlam oldukları kadar da kolay işlenebilir ve esnek bir yapıya sahiptir.
  • Mekanik Özellikleri: Yalnızca mekanik özelliklerin ön plana çıktığı alanlarda 316 paslanmaz borunun kullanımı tavsiye edilen bir durum değildir. Her ne kadar iyi denilebilecek nitelikte mekanik özelliklere sahip olsa da yüksek mekanik özellikler gerektiren alanlar için yeterli değildir.

İlginizi çekebilir: Neden Paslanmaz Boru Kullanılıdır?

316 Paslanmaz Boru Kullanım Alanları

paslanmazcubuk

316 paslanmaz boru ürünleri, sahip olduğu özellikler ve sunmuş olduğu avantajlar nedeni ile yaygın olarak kullanılan bir paslanmaz boru türüdür. Sahip olduğu yüksek korozyon direnci nedeni ile bu malzemenin kullanımının yaygın olduğu alanların başında petro kimya endüstrileri gelmektedir. Ağır kimyasal ve endüstriyel ürünlerin depolandığı ya da sevk edildiği bu tür işletmelerde 316 paslanmaz boru ürünleri başarı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmektedir.

Korozyon gücü en yüksek olan sıvılar karşısında bile bu malzemenin uzun yıllar direnç göstermesi mümkündür. Bunun yanında 316 paslanmaz borular ısıya karşı da son derece yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu özelliği nedeniyle de buhar kazanları ve yüksek ısıya sahip olan sıcak su tesisatlarında da kullanımı yaygındır.

Gıda ile temasa uygun olan yapısı nedeni ile bu ürünün gıda endüstrisinde de kullanımı mümkündür. Ancak gıda endüstrisinin ihtiyaçları karşısında çok üst sınıf bir ürün olması ve fiyatının bir miktar yüksek olması nedeni ile gıda endüstrisinde kullanımı çok yaygın değildir. Gıda sektöründe daha çok 303 ve 304 paslanmaz borular kullanılmaktadır. Yüksek korozyon dayanıklılığı nedeni ile 316 paslanmaz boru ürünlerine gereksinim duyulan bir diğer alan ise nükleer mühendislik alanıdır. Bu alanda radyasyon içermeyen ancak korozyon yaratma gücü yüksek olan sıvıların taşınmasında 316 paslanmaz borular tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Nedir? Türleri Nelerdir?

316 Paslanmaz Boru ile 304 Paslanmaz Borunun Farkları

paslanmazcelikprofil

Her ikisi de sıklıkla tercih edilen paslanmaz boru çeşitleri olmasına rağmen 316 paslanmaz boru ile 304 paslanmaz boru arasında bazı belirgin farklar vardır. Bu farkların bilinmesi, paslanmaz boru alırken büyük kolaylık sağlamaktadır. Paslanmaz borular açısından en önemli kavramlardan biri olan korozyona dayanıklılık konusunda 316 paslanmaz borular bir adım daha öndedir. Maksimum değer 5 olarak düşünüldüğü zaman 316 paslanmaz borular 4 puan, 304 paslanmaz borular ise 3 puan olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden de ağır sanayi ya da ağır kimyasalların olduğu alanlarda 316 paslanmaz borular daha avantajlıdır.

Kaynak yapılabilirlik açısından iki paslanmaz borunun arasında çok bir fark yoktur. Her ikisi de bilindik kaynak yöntemleri ile kolayca kaynak işlemine tabi tutulabilir. Ancak 316 paslanmaz borular, yoğun kaynak kullanımı gerekli olan durumlar için daha avantajlıdır. 304 paslanmaz borular ise yoğun kaynaklama için pek elverişli değildir. İçerdiği krom açısından ise 304 paslanmaz borular bir derece daha öndedir. Yüzde 16 ila 18 arasında krom içeren 316 paslanmaz borulara karşın; 304 paslanmaz borular yüzde 18-20 arasında krom içermektedir. Kromun fazlalığı, aynı zamanda paslanmazlığın fazlalığını göstermektedir. Bu yüzden de 304 boruların paslanmaz özelliği daha yüksektir.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda sizlere 316 paslanmaz çelik ürünleri hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası izin takipte kalın!

İlginizi çekebilir: 304 Paslanmaz Boru Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67