316paslanmazboru

Sahip olduğu özellikler ve sağlamış olduğu avantajlar nedeni ile paslanmaz çeliğin kullanım alanı her geçen gün daha da geniş bir hale gelmektedir. Pek çok özelliğe sahip olmalarına rağmen paslanmaz çeliği vazgeçilmez kılan esas husus, adından da anlaşılacağı gibi paslanmaz olmasıdır. Bunun yanında sıcağa karşı dayanımı, kolay kaynak yapılabilmesi ve şekil alabilmesi gibi özellikleri de paslanmaz çelik ürünlerine olan rağbeti artıran özelliklerdir. Korozyon dayanımı yüksek olan paslanmaz çelikler daha çok ağır sanayide ve petrokimya endüstrilerinde tercih edilmektedir. Tahrip gücü yüksek olan kimyasal maddelerin bir noktadan başka bir noktaya sevk edilmesinde ya da depolanmasında paslanmaz çeliğin oynadığı rol son derece önemlidir.

Paslanmaz çelik ürünlerinin korozyon dayanıklılığı azaldıkça, kullanım alanları da daha sıradan hale gelmektedir. Elbette korozyon tek başına bir belirleyici değildir. Bunun yanında çeliğin sertliği, şekil alabilirliği gibi hususlar da önemlidir. Gıda endüstrisi de paslanmaz çeliğin yaygın olarak kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca evlerde mutfak gereçlerinin yapımında, paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Paslanmaz çelikten imal edilen ürünlerin gıda ile temas etmelerinin herhangi bir sakıncası yoktur. Bunlara ek olarak otomotiv sektöründe, sağlık sektöründe, mimarlık alanında, denizcilikte ve enerji üretiminde de paslanmaz çelik en sık kullanılan metaller arasında yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: 304 Paslanmaz Nedir?

Kalitelerine Göre Paslanmaz Çelikler

314paslanmaz

Paslanmaz çelik denildiği zaman tek bir ürün akla gelmemelidir. Paslanmaz çelikler, kalitelerine göre farklı şekilde sınıflandırılmışlardır. Kalite değerlerine göre sıralama yapılırken en sık kullanılan paslanmaz çelikler şunlardır:

  • 304 Paslanmaz Çelikler: En temel paslanmaz çelik modeli olan 304 paslanmaz çelik, 400 dereceye kadar korozyon dayanımına sahiptir. Bu özelliği ile daha çok mutfak aletlerinin üretiminden, petro kimya endüstrisine varıncaya kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.
  • 309S Paslanmaz Çelikler: Bu çelik türünün en büyük özelliği oksidasyona karşı yüksek bir direncinin olmasıdır. 1050 derece sıcaklığa kadar yüksek oksidasyon direncine sahiptir. Yüksek sıcak ile temas edecek olan ürünlerin üretiminde 309S paslanmaz çeliğin kullanılması gereklidir.
  • 310 Paslanmaz Çelikler: 309S paslanmaz çeliklerin bir üst kalitesi olan 310 paslanmaz çelikler 1100 derece sıcaklığa kadar oksidasyon direncine sahiptir. Bu yüzden de endüstriyel fırınlar ve çok yüksek ısı ile temas etme riski bulunan alanlarda kullanılmaktadır.
  • 316 Paslanmaz Çelikler: Sıcaklık direnci olarak çok yüksek bir değere sahip değildir. Maksimum 600 dereceye kadar dayanıklı olan bu çeliğin temel özelliği, mekaniksel açıdan güçlü bir yapıya sahip olması ve üstün mukavemet sağlamasıdır. Kimya alanında ve buhar kazanlarında kullanımı oldukça yaygındır.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Nedir? Türleri Nelerdir?

Paslanmaz Çelik Seçiminde Dikkate Edilmesi Gereken Hususlar

316paslanmaz

Paslanmaz çelikler her ne kadar işlevsel malzemeler olsa da içerisinde bulunan elementlerin yoğunluğu ve üretimde kullanılan teknikler nedeni ile farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden de paslanmaz çelik alırken bazı hususların göz önünde bulundurulmasına ve alınacak ürünün ihtiyacı giderebilecek nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Paslanmaz çelik seçiminde her şeyden önce dikkat edilmesi gereken husus korozyon dayanımıdır. Korozyona uğrama ihtimali yüksek olan boruların paslanmazlık özellikleri şüphelidir. Ancak gereğinden çok yüksek korozyon dayanımına sahip olan çelikleri tercih etmek de masrafların artmasına neden olacaktır. Bu yüzden de kullanılacak alana en uygun paslanmaz çelikler tercih edilmelidir. Ek olarak paslanmaz çeliklerin dayanıklılığı yani mukavemeti de önemlidir.

Hem yüksek basınca karşı hem de farklı dışsal etkilere karşı çeliğin sağlam olması ve içerisinde bulunan malzemeyi güvenli bir şekilde aktarması gereklidir. Ancak unutulmamalıdır ki mukavemeti çok yüksek olan, yani çok fazla sertleştirilmiş olan çelikler aynı zamanda yüksek kırılganlık değerine de sahiptir. Paslanmaz çeliklerin seçiminde önem arz eden bir diğer husus ise sıcaklığa karşı dayanıklı olmasıdır. Bu konuda da ihtiyaca binaen hareket edilmesi gereklidir.

Çeliğin kullanılacağı alanda oluşan maksimum sıcaklık değeri dikkate alınarak paslanmaz seçilmesi gereklidir. Alınacak olan paslanmaz çeliklerin fiyatı da önemli bir husustur. Ancak bu husus diğer tüm özellikler incelendikten sonra, en sonda dikkate alınmalıdır. Zira daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilecek paslanmaz çeliklerin, ihtiyacı karşılama konusunda yetersiz kalması söz konusudur. İhtiyaç duyulan özellikleri taşıyan paslanmaz çelikler arasından fiyatı en uygun olanı tercih edilmelidir.

 Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda sizlere paslanmaz çelik nerelerde kullanılır, elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz çelik ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için  bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Ölçüleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67