304paslanmaz

304 paslanmaz boru ürünleri, paslanmaz boru çeşitleri arasında en yaygın olarak kullanılan türdür. Paslanmaz borular kalitelerine göre sınıflara ayrılmıştır. 304 numarası da paslanmaz boruların kalite değerini ifade etmektedir. 304 paslanmaz boru modelinin bu denli yaygın olmasının temelinde sahip olduğu özellikler yatmaktadır. Bu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yüksek Korozyon Direnci: 304 paslanmaz boruların en belirgin özelliği, aşınmalara ve korozyonlara karşı yüksek dirence sahip olmasıdır. Bu sayede aşındırıcı kimyasallar da dahil olmak üzere çok farklı maddelerin taşınmasında bu borular gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Basınca karşı dayanıklılık konusunda ise 304 çelik borular ortanın üstünde bir dayanıklılığa sahiptir.
  • Isıya Karşı Dayanıklılık: Özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan sıcak su, su buharı ya da daha yüksek ısı derecesine sahip olan maddelerin sevk edilmesinde de 304 paslanmaz borular son derece kullanışlıdır. 850 derece sıcaklığa kadar dayanıklılık gösteren bu borular hem günlük kullanım hem de endüstriyel kullanım için uygundur.
  • Kolay Kaynak Yapılabilirliği: Paslanmaz borularda en sık aranan özelliklerden biri de kolayca kaynak yapılabilmesidir. 304 paslanmaz boru ürünleri bu özelliğe fazlasıyla sahiptir. Kaynak yoğunluğunun çok fazla olmadığı durumlarda bu tür borular rahatlıkla kaynak işlemine tabi tutulabilir. Ayrıca 304 paslanmaz borular standart tüm kaynak yöntemlerinin kullanılabilmesine olanak tanımaktadır.
  • Orta Derecede Dövülebilirlik: Daha çok günlük kullanımlar için tercih edilen 304 paslanmaz borular, ortalama bir dövülebilirlik oranına sahiptir. Çok yüksek dövme gerektiren durumlarda kullanılması ise doğru değildir.

İlginizi çekebilir: Neden Paslanmaz Boru Kullanılmalıdır?

304 Paslanmaz Borunun Tercih Edilme Nedenleri

paslanmazcelikboru

Paslanmaz boru modelleri arasında 304 paslanmaz boru ürünlerinin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Tüm paslanmaz çelik boru üretiminin yaklaşık yüzde 50’lik kısmı bu üründen meydana gelmektedir. Her kullanım amacına uygun olarak üretilen bu boruların sık tercih edilme sebeplerinin başında her yerde kolaylıkla bulunabilir olması gelmektedir. Yapı marketlerde, paslanmaz boru satan işletmelerde ve hatta sokak arası nalburlarda bile bu ürünü kolayca bulabilme olanağı vardır. 304 paslanmaz boru modelleri yüzde 20 civarında krom içermektedir. Bu da paslanmazlığının garanti altında olması anlamına gelmektedir. Krom, borularda paslanmanın engellenmesini sağlayan malzemedir. Bir borunun krom oranı yükseldikçe pasa karşı dayanıklılığı da artmış olur. Borunun paslanmaz niteliği taşıyabilmesi için sahip olması gereken krom oranı yüzde 13’tür. 304 paslanmaz borular ise bu değerden yüzde 50’ye yakın bir oranda daha fazla kroma sahiptir. Tüm bu avantajlarının yanı sıra 304 paslanmaz boruların tercih edilme nedenlerinden biri de fiyat olarak diğer paslanmaz boru türlerine göre uygun olmasıdır. Fiyatının uygun olmasında, üretiminin yüksek olması ve her yerde kolayca bulunabilmesi de önemli bir role sahiptir. 304 paslanmaz boru ürünleri kolay şekil alabilmeleri ve basit kaynak yöntemleriyle bile kolayca kaynatılabilmeleri açısından da tercih sebebidir. Ayrıca 304 paslanmaz borular mekanik konusunda da yüksek bir değerlendirme puanına sahiptir.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Nedir? Türleri Nelerdir?

304 Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

paslanmazboru

304 paslanmaz borular, daha çok gündelik kullanım hedeflenerek üretilmiştir. Bu yüzden de en yaygın kullanım alanları ev içi alanlardır. Dayanıklı ev aletlerinin üretiminde 304 paslanmaz borular sıklıkla başvurulan malzemelerdendir. Bunun yanında 304 paslanmaz borular gıda endüstrisinde de yaygın olarak görülmektedir. Gıda ile temasa birebir uygun olan ve paslanma riski olmadığı için de uzun yıllar boyunca kullanılabilen bu borular, gıda endüstrisinde gerekli olan sıvı madde taşıma işlemleri için biçilmiş kaftan niteliği taşımaktadır. 304 paslanmaz boru malzemesi otomotiv sektöründe kullanılan yan ürünlerin üretiminde de tercih edilmektedir. Sıradan boruların yerine paslanmaz boru kullanılması, hem araçların daha sağlıklı olmasına hem de yapılan parça değişiminin uzun yıllar etkisini korumasına neden olmaktadır. Ağır sanayi ve endüstrilerde de bu ürünün kullanılması mümkündür. Sıcaklık ve korozyona karşı dayanıklılık yönünden başarılı olan 304 paslanmaz boruların tek eksi noktası ise yüksek basınca yeteri kadar dayanıklı olmamalarıdır. Bu yüzden de çok yüksek basınçlı sıvıların ya da gazların taşınmasında 304 paslanmaz borular zorunlu olmadıkça tercih edilmemelidir. Pek çok konuda yüksek kalite değerine sahip olan 304 paslanmaz borular, kullanılacağı alana uygun olup olmadığı konusunda önceden teste tabi tutulmalı ve daha önce aynı alanda kullanan kişilerden ya da işletmelerden görüş alınmalıdır.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda 304 paslanmaz boru özellikleri hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz çelik ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: 304 Paslanmaz Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67