paslanmazmilnedir

Paslanmaz mil işlevselliği ve sahip olduğu diğer özellikleri ile oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Halk arasında krom mil ya da paslanmaz çubuk olarak da adlandırılan paslanmaz miller ağır ve hafif sanayinin pek çok dalında tercih edilmektedir. Bunların başında otomotiv sanayiyi göstermek mümkündür. Paslanmaz çeliğin eritilerek şekillendirilmesi ile elde edilen paslanmaz miller hem otomobil üretiminde hem de yedek parça üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte savunma sanayi alanında da paslanmaz millerin kullanımı son derece yaygındır. Özellikle savaş gemilerinin imalatı sırasında sağlamlıkları ve uzun ömürlü olmaları nedeni ile paslanmaz miller tercih edilmektedir. Helikopterler ve farklı silah sistemlerinde de büyük ölçüde paslanmaz miller kullanılmaktadır.

Paslanmaz mil malzemeler uzay endüstrisi açısından da vazgeçilmez parçalardır. Özellikle uzay gemilerinin ve izleme uydularının yapımında çelik millerden büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Bunların yanı sıra gündelik hayatın pek çok kesitinde de paslanmaz millere rastlamak mümkündür. Daha dayanıklı mutfak ve banyo raflarında, tezgahlarda ve kimi zaman da inşat sektöründe paslanmaz miller tercih edilmektedir. Tıp cihazlarının üretiminde ve makine endüstrisinin farklı alanlarında da bu malzemenin kullanımına rastlamak mümkündür.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Kaliteleri Nelerdir? Nasıl Belirlenir?

Paslanmaz Mil Nedir?

paslanmazmilnasilkullanilir

Paslanmaz çelik, normal çeliğin farklı elementler kullanılarak zenginleştirilmesi ve korozyon direncinin artırılması ile elde edilen çelik türüdür. Bu güçlendirmeler esnasında çeliğin dayanıklılığında ve ısı direncinde de büyük değişiklikler yaşanmaktadır. Paslanmaz mil ürünleri ile hurda paslanmaz çeliklerin eritilmesi ve sonrasında da şekillendirilmesi ile elde edilen çelik ürünüdür. Yüzde yüze yakın bir oranda geri dönüştürülebilir olan paslanmaz çeliklerden elde edilen bu miller, oldukça işlevsel ürünlerdir.

Paslanmaz Mil Özellikleri Nelerdir?

paslanmazmilfiyatlari

 Paslanmaz mil paslanmaz çeliğin sahip olduğu özelliklerin çoğunu ve hatta fazlasını taşımaktadır. Paslanmaz millerin özellikleri hakkında kısaca şunlardan bahsetmek mümkündür:

  • İyi Derecede Korozyon Direnci: Paslanmaz çelik ve paslanmaz çelikten elde edilen her türlü malzemenin öne çıkan özelliği, korozyon direncinin yüksek olmasıdır. Korozyon yaratımı yüksek olan maddeler ya da çevresel faktörler ile sürekli temas halinde olmaları durumunda bile, paslanmadan uzun süre işlevini devam ettirebilmesi mümkündür.
  • Uzun Ömürlü: Paslanmaz çelikler ve ondan elde edilen paslanmaz miller, uzun ömürlü olmaları ile de ön plana çıkmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi farklı işlemlerden geçirilerek daha üstün özellikler kazandırılan paslanmaz çelikler, bu sayede daha yüksek dayanıklılık düzeylerine ulaşmaktadır. Bu durum korozyon direnci ile birleştiğinde ise uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkün olan bir malzeme ortaya çıkmaktadır.
  • Yüksek Sıcaklık Direnci: Paslanmaz mil ve genel olarak diğer paslanmaz çelik ürünlerinin öne çıkan özelliklerinden bir diğeri de yüksek ısı düzeylerinde de kullanılabilmeleridir. İyice güçlendirilmiş bazı paslanmaz çeliklerin 1000 derece ve üstündeki sıcaklıklarda bile kullanılabilmesi mümkündür. Ayrıca eksinin altındaki sıcaklık değerlerinde de herhangi bir olumsuzluk yaratmamaktadır.
  • Dayanıklılık: Paslanmaz çelik malzemeler içlerinde bulunan karbon ve krom sayesinde güçlü bir direnç tabakası oluşturmaktadır. Özellikle karbon, paslanmaz çeliklerin sağlamlığını büyük ölçüde artıran bir maddedir. Bu da paslanmaz malzemelerin dışsal etkilere, darbelere ve farklı etkenler karşı yüksek direnç göstermesine neden olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Çelik Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paslanmaz Mil Çeşitleri Nelerdir?

paslanmazmil

 Paslanmaz miller, üretim biçimlerine göre farklı sınıflandırmalara tabi tutulmaktadır. Genellikle haddeleme yöntemi kullanılarak üretilen paslanmaz millerin en yaygın olan türü, yuvarlak dolu mildir. Standart bir ölçüsü olmayan ve müşteri isteğine göre üretilen bu miller, silindirik bir görünüme sahiptir. İçi dolu çelik çubuk olarak da adlandırılan yuvarlak dolu miller askeri araçların üretimi, motor üretimi, motor parçalarının üretimi, makine ve bunların destek ürünlerinin üretimi alanlarında tercih edilmektedir. Bir diğer paslanmaz mil çeşidi ise kare millerdir. Yapısal özellikleri bakımından yuvarlak mil ile herhangi bir farkı bulunmayan kare miller, yalnızca geometrik şekilleri itibarı ile farklıdır. Ancak yuvarlak dolu millere göre daha sınırlı bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle aks ve pim üretiminde tercih edilmektedir.

Son olarak da altıgen paslanmaz millerden söz etmek mümkündür. Altıgen miller de diğer iki paslanmaz mil türünden yalnızca geometrik olarak değişiktir. Genellikle somun, cıvata ve vida gibi malzemelerin üretiminde tercih edilen altıgen paslanmaz miller de müşteri isteğine göre farklı boyutlarda üretilmektedir.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda paslanmaz mil hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz ürünleri hakkında detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: En Çok Kullanılan Paslanmaz Çelik Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67