celikpaslanmaz

Hem endüstri alanında hem de gündelik hayatın pek çok kesitinde her geçen gün daha yaygın bir biçimde kullanılmaya başlayan paslanmaz boru ürünlerinin bu denli tutulmalarının sebebi, sahip oldukları özelliklerdir. Paslanmaz boruların üretiminde takip edilen standart bir formül mevcut değildir. Bu yüzden de farklı koşullar altında üretilen ve farklı özelliklere sahip olan çok sayıda paslanmaz çelik boru bulunmaktadır. Ancak paslanmaz çelik boru tercihi yapacak olan bireylerin ya da işletmelerin, bu ürünlerde baz aldıkları bazı temel özellikler bulunmaktadır. Paslanmaz boru alırken kullanım amacına uygun boru seçilmesi önem arz eden bir husustur. İhtiyaçtan daha kaliteli ya da daha yüksek özelliklere sahip olan bir boru almak ekstra maliyet getireceği gibi; daha düşük özelliklere sahip bir boru seçmek de kullanım esnasında verimsizlik ve erken yıpranma gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de paslanmaz boruların özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Korozyon Direnci

celik

Korozyon direnci, bir alanda paslanmaz boru kullanımını cazip hale getiren etkenler arasında belki de ilk sırada yer almaktadır. Özellikle aşındırma gücü yüksek kimyasallar ile sürekli olarak temas halinde olan borularda, korozyon direncinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Paslanmaz boruların korozyon direncini belirleyen element kromdur. Bir paslanmaz borunun korozyona karşı dayanıklı olduğunu söyleyebilmek için, yapısında en az yüzde 13 oranında krom bulunması zorunludur. Petro kimya endüstrilerinde ya da kimyasal tesislerde bu oranın daha yüksek olması, tercih edilen borunun uzun yıllar paslanmadan kullanılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak bilinmelidir ki korozyon direncinin ve dolayısıyla krom içeriğinin artması, aynı zamanda paslanmaz boru fiyatlarının da artmasına neden olmaktadır.

Genel Dayanıklılık

borupaslanmaz

Paslanmaz borular, yalnızca korozyon dirençleri ile değil; dayanıklı olmaları ile de tercih sebebidir. Paslanmaz çelik boru seçimi yapılırken, kullanım amacı göz önünde bulundurularak uygun sağlamlık değerlerine sahip olan bir ürün seçmeye dikkat edilmelidir. Paslanmaz borularda dayanıklılığı artıran element karbondur. Bir borunun formülündeki kromun artması, sertliğini ve dolayısıyla dayanıklılığını da artırmaktadır. Yüksek basınç söz konusu olan yerlerde karbon oranı yüksek olan paslanmaz boruların kullanılması önem arz etmektedir. Ancak karbon miktarının çok yüksek olması, kimi zamanlarda paslanmaz boru ürünleri açısından bir avantaj olmaktan çıkabilmektedir. Zira formüldeki karbonun artırılması borunun giderek daha sert bir yapıya sahip olmasına ve bu da kesilme ya da şekillendirme konusunda zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. İşlevsel bir paslanmaz çelik boru, bir özelliği ile ön plana çıkan değil; tüm yönleri ile dengede olan ve her türlü ihtiyaca cevap verebilen borudur.

Isıya Karşı Dayanıklılık

paslanmazyapi

Paslanmaz boruların kullanıldığı bazı alanlarda bu boruların içlerinden sıcak maddeler geçebilmektedir. Ya da taşınan madde doğrudan sıcak olmasa bile, çevresel ısının yüksek olması nedeni ile borular bu durumdan etkilenebilmektedir. Bu yüzden de paslanmaz çelik boru seçiminde, boruların ısıya duyarlılık düzeyleri önem arz etmektedir. Özellikle sıcak faktörünün ön plana çıktığı alanlarda kullanılacak olan paslanmaz borularda, ısıya karşı dayanıklılığın yüksek olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde beklenmedik anlarda tesisatta istenmeyen durumların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Kaynak Yapılabilirlik

paslanmazboru

Paslanmaz borular, üretim ve taşıma kolaylığı sağlanabilmesi adına çok uzun boyutlarda üretilmemektedir. Tesisatın uzun bir alanı dolaşmak zorunda olduğu durumlarda, boruların birbirlerine eklemlenmesi için fittings yani bağlantı parçaları kullanılmaktadır. Ancak sızdırma ihtimalinin minimum düzeye indirilmek istenildiği yerlerde ya da sağlamlığı garanti altına alabilmek adına kaynak yapma gerekliliği de ortaya çıkabilmektedir. Bazı paslanmaz boru ürünleri, içeriklerindeki bulunan elementler nedeni ile kaynak yapmak için uygun değildir. Kaynak yapılamayan paslanmaz borular, yukarıda bahsedilen durumlarda kullanılmak için uygun değildir.

Şekillendirilebilme

sistempaslanmaz

Paslanmaz boru ürünlerinin şekillendirilmesi, esasında yukarıda da bahsedilen dayanıklılık özelliği ile alakalıdır. Zira bir paslanmaz boruda dayanıklılık düzeyinin artması, aynı oranda şekillendirilebilir olma özelliğinin azalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de dengeli karbon kullanımına sahip olan boruların seçilmesi gerekmektedir. Borunun kullanılacağı alanda eğer sağlamlık gerekliliği daha yüksek ise ve şekillendirmeye çok fazla ihtiyaç duyulmayacaksa, karbon değeri yüksek boruların tercih edilmesi daha avantajlıdır. Ancak boruların kesilmesi ya da şekillendirilmesi gerektiği durumlarda, karbon değeri daha düşük borular kullanılmalıdır.

Sistem Paslanmaz ekibi olarak bu yazımızda paslanmaz boru özellikleri hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Paslanmaz çelik ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Paslanmaz Boru Ölçüleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sistem-paslanmaz-koyu-1-1024x210

Kaliteli paslanmaz ürünleri için bize ulaşın

Teklif Al
close-link
Paslanmaz ürünleri için teklif alın
İletişim
close-image
0 (216) 499 27 67